Para español, seleccione de la lista

Staff (People & Programs)

Please note: Under Florida law, e-mail addresses are public records. If you do not want your e-mail address released in response to a public records request, do not send electronic mail to this entity. Instead, contact this office by phone or in writing.

Table of Contents

Office of the Director  

Phone: 850.245.6300, Fax: 850.245.6436

Robert F. Bendus Director, and
State Historic Preservation Officer
Celeste Ivory Operations Administrator
Debbie Lollie Operations Manager
Angie Tomlinson Program Administrator

The Grove

Phone: 850.245.6669, Fax: 850.245.6436

Johnathan Grandage Executive Director
Katie Hart Curator
Kathryn Palmer Program Coordinator
Andrew Waber Historian
Scott Young Building Construction Specialist

Archaeological Research

Phone: 850.245.6444, Fax: 850.245.6452

Office of the Bureau Chief

Phone: 850.245.6444, Fax: 850.245.6452

Mary Glowacki, Ph.D. Chief and State Archaeologist
Haley Messer Staff Assistant

Public Lands Archaeology

Phone: 850.245.6444, Fax: 850.245.6452

Mike Wisenbaker Archaeology Supervisor
Julie Byrd Senior Archaeologist
Krissy Hogeweg Archaeolgical Field Assistant
Jerry Lee Senior Archaeologist
Louis Tesar Archaeologist III
Jeremy Vause Archaeological Field Assistant

Underwater Archaeology Program

Phone: 850.245.6334, Fax: 850.245.6452

Roger C. Smith, Ph.D. Supervisor and State Underwater Archaeologist
Ryan Duggins, Ph.D. Archaeologist III
Franklin Price Senior Archaeologist
Emily Whelan Archaeology Assistant

Mission San Luis

Visitor Center: 850.245.6406, Fax 850.488.6186

Robert Blount Executive Director
Diane Ogorzaly Administrative Assistant II
Karin Stanford Museum Program Supervisor
Alison Abernathy Museum Education Program Specialist
John Babski Maintenance Technician
Mattie Codling Rental Assistant 
Thomas Connolly Housekeeper
Patrick Cothern Museum Education Program Specialist
Jim Croft Historic Blacksmith
Carrie Cook Museum Education Program Specialist
Yoko Hodges Museum Education Program Specialist
Emma Jonas Museum Education Program Specialist
Steven Kurisko Museum Education Program Specialist
Lynn Madlinger Museum Education Program Specialist
Janelle Moore Visitor Center Manager
Luis Moreno Museum Education Program Specialist
Jill-Ann Roberts Museum Education Program Specialist
Laura Robbins-Schell Facilities Services Consultant
Helena Sadvary Rental Facilities Manager
Caitlyn Shanley Museum Education Specialist/Admin. Assistant
Jonathan Sheppard, Ph.D. Museum Education Program Specialist
Helene Whitehurst Museum Education Program Specialist
Janet Wiley Computer Operator I
Maria Wilhelmy Museum Education Program Specialist
Nick Yarbrough Museum Education Program Specialist

Research and Conservation Laboratory

State Archaeological Collections:  850.245.6381

Dan Seinfeld, Ph.D.  Archaeology Collections and Conservation Supervisor
Charles Harper Archaeologist
Marie Prentice Senior Archaeologist
Catherine Sincich Laboratory Technician IV
Jessica Stika Historic Conservator

Historic Preservation

Phone:  850.245.6333, Fax: 850.245.6439

Office of the Bureau Chief

Phone:  850.245.6333, Fax: 850.245.6439

Alissa Slade Lotane Bureau Chief
Beverly McGriff Administrative Assistant II
George "Drew" Begley Program Assistant
Javonni Hampton Program Assistant

Florida Master Site File

Phone:  850.245.6440, Fax: 850.245.6439

Vincent Birdsong Supervisor / GIS Administrator
Christopher Fowler Assistant Supervisor
Jeremy Heiker Records Specialist
Shane Cordileone Historical Data Analyst
Gabrielle McDonnell Archaeological Data Analyst
Victoria Morrison Senior Data Base Analyst
Paige Phillips Archaeological Data Analyst
Eman Vovsi, Ph.D. Historical Data Analyst

Compliance and Review Section

Phone:  850.245.6333, Fax: 850.245.6439                       

Timothy Parsons, Ph.D., RPA Compliance Review Supervisor
Jason Aldridge Historic Sites Specialist
Mary Berman Historic Sites Specialist
Christopher Hunt Historic Sites Specialist
Robin Jackson Historic Preservationist
Ginny Jones Architectural Historian
Sarah Liko, Ph.D. Historic Sites Specialist
Daniel McClarnon Archaeologist
Florence McCullough Historic Sites Specialist
Alyssa McManus Architectural Historian
Deena Woodward Community Assistance Consultant

Architectural Preservation Services Section

Phone: 850.245.6343, Fax: 850.245.6439

Kenneth H. Cureton, R.A., NCARB Senior Architect
Richard Hilburn, AIA, LEED AP BD+C Senior Architect

Florida Main Street Program

Phone: 850.245.6346, Fax: 850.245.6439

Ronni Wood Community Assistance Consultant
Katherina Paliwoda Florida Main Street Program Assistant

Historic Preservation Grants Program              

Phone: 850.245.6310, Fax: 850.245.6439                                          

Grant Gelhardt Historic Preservation Supervisor
Eric Case Historic Preservation Grants Specialist 
Kechia Herring Historic Preservation Grants Specialist
Yasha Rodriguez Historic Preservation Grants Specialist

Survey and Registration Section

Phone: 850.245.6371, Fax: 850.245.6439

Desiree Estabrook Historic Preservationist Supervisor
Michael Hart Historic Sites Specialist
Robert Jones Historic Sites Specialist
Carl Shiver, Ph.D. Historic Preservationist
Michael Zimny Historic Sites Specialist

Public Outreach Programs

Phone: 850.245.6373, Fax: 850.245.6439

Susanne Hunt Outreach Programs Supervisor
Isabella Folmar Folkilfe Program Assistant
Amanda Hardeman State Folklorist
Rachel Porter Outreach and Digital Coordinator

Florida Historic Golf Trail

Phone: 850.245.6369, Fax: 850.245.6439

Scott Edwards Historic Preservationist